Gebelik aşısı nedir, nasıl uygulanır

Gebelik aşısı nedir, nasıl uygulanır
Birçok çift tüp bebek tedavisi sonrası gebelik oluşmadığı veya oluşup düşükle sonlandığında derin bir üzüntü ve stres yaşamaktadır. Tüp bebek tedavisinde kaliteli embriyo elde edilerek rahime transfer edilmesine rağmen her zaman gebelik elde edilemez.

Bu durum; embriyonun rahime yapışmadan önce gelişiminin duraklaması, embryoya ait genetik kusurlar, embryonunu düşük kalitede olması, endometrium-rahim içi zarına ait sorunlar veya immünolojik-bağışıklıkla ilgili faktörler gibi birçok nedeni olabiliyor.

Son yıllarda yapılan çalışmalar sonunda bu hastalarda sorunun embiryoların rahim içinde gömülerek gebeliğin devam ettiği rahim iç zarında olabileceğini göstermiştir. Endometrium olarak adlandırılan rahim içi zarının embiryonun gömülmesine yardımcı oabilecek çeşitli faktörlerde yoksun olması veya bu zarın devamlılığını, fonksiyonunu bozan yapışıklıklar, kanlanma bozuklukları, iltihaplar çok iyi kalitede embiryoların transferine ragmen gebeliklerin oluşmamasına yol açmaktadır.

Gebelik aşısı, tıp literatürüne 2006 yılında girmiş ve bu uygulama ile tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan çiftlerin kişisel gebelik başarılarının 3-4 kat arttırılabileceği savunulmuştu.

Gebelik aşışı olarak da adlandırılan tedavide, amaç kadının kendi özel kan hücrelerinin kullanılması ile rahim içinde embiryonun gömülmesini sağlayacak maddelerin elde edilmesidir. Bu tedavinin yapılabilmesi için aşagıdaki işlemler yapılmaktadır:

1- Önce gebelik oluşmaması ile ilgili olarak rahim iç zarında problem olduğu tespit edilmelidir. Bu uygulanan çeşitli testlerle yapılmaktadır.

2- Yumurta toplama gününde kadından kan alınmakta ve özel işlemerden geçirilerek monosit denilen hücreler ayrılmakta ve bu hücreler özel kültür vasatlarına konularak çoğaltılmaktadır. Hücre kültürü denilen bu işlem çok dikkatli olarak özel inkübatörler de ve üretme sıvılarının yardımı ile yapılmaktadır. Hücre Üremenin uygun , devamlı olması ve istenilen maddelerin yeterli miktarda salınabilmesi için CRH denilen hormonda ilave edilmektedir. İki günlük kültür sonrasında rahim içine embiryo gömülmesine yardımcı olacak sitokinler ve büyüme hormonları monositik hücrelerce salınır ve üreme sıvısında birikir.

3- Bu işlemler yapılırken diğer taraftan laboratuvarda yumurtalar sperlerle döllenir ve embiryolar elde edilir. Kaliteeri saptanır ve rahim içine transfer edilecek embiryolar seçilir. Transfer gününe kara verilir.

4- Transfer gününde (genellikle 2. veya 3. gün ) rahim içi 3 boyutlu ultrasoundla değerlendirilir. kalınlığı ölçülür ve transfer edilecek bölge saptanır.

5- Laboratuvarda elde edilen gebelik aşısı olarakta adlandırılan sıvı embiryolorın rahim içine konulacağı günden bir gün önce veya aynı gün rahim içine verilir. Bu işlem rahim içini daha sonradan transfer edilecek embiryoların gömülmelerine uygun hale getirir ddiğer bir deyişle gömülmeye uygun hale getirir. Bu şekilde hazırlanmış rahim içi zarının konulan iyi kalitede embiryoları daha yüksek oranda kabul edeceği yani gebelik oluşmasına yardım edeceği çalişmamızda bulunmuştur. Ayrıca bu tip bir uygulama daha sağlıklı gebelik oluşturacağı için gebelik kayıpları yanı düşükler önlenebilecektir.

Leave a Reply